BROWAR GLOGER POLECA NIEDOŚCIGNIONEJ
JAKOŚCI PIWA

Browar Gloger przypomina podlaską tradycję warzenia piwa

Browar Miejski Gloger powstał w listopadzie 2014 roku. Pomysł na to miejsca zrodził się jednak wiele lat wcześniej. Pierwsi właściciele chcieli nawiązać do historii browarnictwa w regionie, które bardzo rozwinęło się w okolicach Jeżewa pod koniec XIX i początku XX wieku.

Chcąc powrócić do tradycji regionu wpadli oni na pomysł warzenia piw rzemieślniczych. W późniejszym czasie podjęli decyzję by wykorzystać resztki komórek drożdży znalezionych w miejscu, gdzie niegdyś stał browar Glogera w Jeżewie i spróbować stworzyć z nich współczesne piwo. Unikalność sytuacji polegała na tym, że resztki te pochodziły z produkcji piwa w latach 1880-1954. Drożdże osiadły suchym pyłem na urządzeniach, półkach i przedmiotach piwowarskich. Wysuszone przez dziesiątki lat, nie do końca straciły wszystkie swoje właściwości (tak sądzili wówczas właściciele). W tym celu dostarczono je do jednego z profesorów Instytutu Badawczego Rozwoju i Pasażowania komórek w Niemczech.  Wystarczyłoby 5 zdrowych komórek, aby odtworzyć i wykorzystać je do warzenia piw w Browarze Gloger, jednak niestety nie udało się odzyskać wystarczającej ilości żywych drożdży.

Aby upamiętnić historię „starego browaru” w Jeżewie, przy obecnym browarze na  ul. Andersa  w Białymstoku został postawiony fragment muru na jego cześć, żeby przypomnieć, że nie tylko "duch puszczy" wpisany jest w tradycję naszego regionu, ale i inne napitki, zwłaszcza piwo rosły tu niegdyś jak na drożdżach.

Aby piwo spełniało najwyższe standardy jakościowe, a także wyróżniało się ciekawym smakiem, aromatem i głębią, Pan Waldemar Dąbrowski (współzałożyciel Browaru) po szkoleniach jakie przeszedł w Polsce i doświadczeniach zdobytych w Niemczech, Czechach i Holandii uzyskał certyfikat Piwowara. Podczas swoich licznych podróży po Polsce zapoznał się również z innymi produktami regionalnych browarów rzemieślniczych. Zachował meritum warsztatu tworzenia piwa, ale eksperymentował po swojemu, dzięki czemu powstały nasze unikalne piwa.

Najważniejszymi elementami piwa w Browarze Gloger były i są  naturalne składniki najwyższej jakości, czyli woda, słód, chmiel i drożdże. Od ich proporcji i zestawienia zależy co otrzymamy później w butelce czy KEG-u. Browar wyposażony został również w specjalistyczny, kompletny sprzęt, co dało warsztat pracy na najwyższym poziomie kolejnym piwowarom. Pierwszych kilka Warek w białostockim Glogerze uwarzył jeden z najlepszych browarników z Czech. Przekazał on swoją wiedzę dotyczącą kunsztu piwowarstwa w tworzeniu piw w stylu czeskim i udostępnił jednocześnie kilka wcześniej zakontraktowanych receptur. Jednak Gloger nie produkował tylko tradycyjnych Pilsów, ale po niedługim czasie skupił się głównie na piwach górnej fermentacji-Ale.

28 czerwca 2015 roku zostały rozlane pierwsze butelki z piwem, ze wszystkich 10 gatunków wyprodukowanych w browarze, które początkowo były dostępne również na miejscu, z nalewaków.  Rozszerzyliśmy jednak szybko gamę smaków i w kolejnych latach powstawały kolejne piwa. Obecnie Gloger warzy i sprzedaje około 25 różnego rodzaju gatunków.

W listopadzie 2015 roku zaczęła powstawać również linia ekskluzywnych piw z bardzo wysokim ekstraktem i zawartością alkoholu dużo wyższą niż standardowe piwa. Zapakowane zostały w eleganckie opakowania i początkowo dostępne pod Marką Glogera. Jednak Pan Waldemar nie spoczął na laurach i stworzył nową linię produkcyjną dla koneserów - Genesis. Obecnie ta luksusowa marka ma w swojej kolekcji aż 5 doskonałych, różnego rodzaju gatunków piwa, które mają od 23,5 aż do 30 procent ekstraktu (Plato).  Zdecydowanie jest to najlepsza na rynku alternatywa dla Win.

Niestety z powodu pandemii COVID 19 i wprowadzanych przez Państwo różnego rodzaju restrykcji, Browar musiał nieco ograniczyć działalność, jednak cały czas robił wszystko aby nadal prężnie działać i tworzyć piwa na najwyższym poziomie.

Już w początkowych latach działalności nasze piwa nagradzane były licznymi nagrodami. Najbliższą naszemu sercu jest zajęcie I miejsca w Konkursie Piw Specjalistycznych w 2016 roku, za piwo Bilet do Frisco, ale oczywiście każda nagroda kolejna dowodziła klasy naszych produktów oraz zadowolenia klientów.

Browar Miejski Gloger jest największym producentem piwa rzemieślniczego na Podlasiu i jednym z największych w Polsce. Moc produkcyjna browaru to nawet do 10 tysięcy hektolitrów rocznie. Gloger jest właścicielem aż 4 marek piwnych. Wszystkie linie naszych piw rzemieślniczych należą do Grupy Glogera. Są to: lina podstawowa Gloger,  linia Browar Służba Zdrowia, linia Browar Ministerstwo Pomarańczy i wspomniana już linia flagowa Browaru - Genesis. Nasze produkty można kupić w największych sieciach sprzedażowych, jak i mniejszych sklepikach w całej Polsce, jak również w naszym sklepie internetowym oraz bezpośrednio w Browarze.

Firma planuje prężny rozwój. Od 2020 roku zamierzaliśmy rozszerzyć sprzedaż na inne rynki europejskie, USA i Kanadę, ale pandemia i obecny kryzys globalny i w Polsce mocno to ograniczyły.  Niemniej jednak Spółka robi wszystko aby zrealizować plany ekspansji na rynki zagraniczne. W grudniu 2021 roku dołączyła do Browaru nowa, jeszcze większa siła w postaci nowego głównego udziałowca,  który teraz dowodzi. Jak zapowiada,  przyśpieszy on jeszcze bardziej rozwój browaru Gloger i sprzedaż naszego piwa w kraju i na inne rynki.

Z lubością przypominamy, że historia piwa sięga 5 tys. lat p.n.e. i było stosowane w wielu przypadkach jako lekarstwo. Samo zdrowie! Serdecznie więc Zapraszamy do zakupu wszystkich piw z Grupy Browaru Miejskiego Gloger.

aipa zielone

Złoty Puchar Polski
Wesołe Ziele
Bilet do Frisco
AIPA

Konkurs Piw Profesjonalnych Kraków

brąz za piwo

Brąz
Bykowe
Pils Pilzner

Konkurs Piw Rzemieślniczych Poznań 2015

medal_GBP_braz

Brąz
Gloger Stout

Gold Beer Ustroń 2015

golden-beer-poland-2015-stout-gloger

Srebro
Gloger Marcowy

Gold Beer Ustroń 2015

doceń polskę

DOCEŃ POLSKIE
TOP PRODUKT
Bosa Rosa z Żubrówką
Białowieskie ALE

Godło Doceń Polskie 2016

good beer srebrny

Srebro
Hardy Drab
American Schwarzbier

Good Beer Warszawa 2016

good beer

Złoto
Płocha Gocha
Belgian Pale Ale

Good Beer Wrocław 2017